לילה בסיפורי ילדים

תיאטרון דימונה מגזין

עמי ותמי, ארץ יצורי הפרא, נרניה, מסע אל בטן האדמה, פחדרון בארון, איתמר ציד החלומות, פיטר פן ועוד סיפורים נפלאים ובכולם ההתרחשות המרכזית בלילה. למה דווקא בלילה? ולמה בסיפורי ילדים שאמורים להוות כנפיים לדמיון הפורה של הקטנים ולהעניק תחושת ביטחון ואופטימיות?
מה יש בלילה? חושך, עמימות, מסתורין, חוסר הנראות של הפרטים הקטנים גורם לדמיון שלנו "לעבוד שעות נוספות". למבוגר יש שני קולות בראשו, האחד משמיע את זעקתו של הדמיון והאחר לוחש ברפטטיביות "זה אותו המקום, רק ללא אור. זה אותו המקום, רק ללא אור…" חלק מהמבוגרים מתעלמים מהזעקה וחלק מתקשים מאוד לשמוע את הלחש.

איך זה מרגיש?
מה קורה לילדים בחושך? בלילה? שאלו את הילדים שלכם האם הם מפחדים מהלילה, החושך? איך זה מרגיש? האם זה כמו פחד מכלב גדול? או כמו הפחד מרכבת הרים בלונה פארק? או אולי זה מפחיד כמו אחרי מעשה רע שעשינו וניענש בגינו? כל ילד יענה תשובה שונה, אפילו כזו שלא ציפינו לה כמו "כואב לי בבטן כשיש חושך" ואנחנו ננסה לסייע להם להתגבר. איך?
האנשת הפחד ולהציגו בדמות מפלצת חביבה שיש לה תכונות אנושיות היא אחת הדרכים לעזור לילדים להתמודד עם הפחדים שהחושך מעורר אצלם. כולנו נסכים שבסופו של יום הדמיון שלנו ניזון ממה שאנחנו מכירים ונמצא אצלנו בתודעה או בתת מודע, אז הסיפורים לרוב מספקים לנו את החיבור לחושך, במקרה הזה, על ידי דמויות ידידותיות ועלילה שמאמתת את התחושות שלנו ובד בבד נותנת פתרון חיובי.
"האנשת הפחד" זו שיטה יחסית חדשה, מה היה לפני? האחים גרים למשל, כתבו אוסף של סיפורי-עם ומי שקורא את האוסף הלא מצונזר יכול להזדעזע גם אם אינו ילד. הלילה בסיפורים הללו הוא הקסם שהופך את הדלעת לכרכרה מלכותית, והוא הסיוט שלוקח את ילדה הראשון של בת הטוחן. למה? האם האחים לא חשבו על נפשם הרכה של ילדינו? או שמא הם "עלו" על משהו שאנחנו עד היום לא ממש פיצחנו – הסיפורים שלהם נקראים בכל העולם על ידי ילדים ומבוגרים כבר דורות. בגילאים הצעירים אנחנו מבינים שהמכשפה הייתה רעבה והיא לא ניזונה מממתקים אלא מילדים, לעומת זאת משהתבגרנו אנחנו מבינים שהפיתוי שלנו ל"ממתקים" גורם לנו לקבל החלטות לא נכונות ולהיקלע למצבים מסוכנים.

האחים גרים ואנטואן דה סנט אכזופרי
כאלה יש עוד הרבה ולא רק של האחים גרים. גם ספרו של אנטואן דה סנט-אכזופרי, "הנסיך הקטן", מעליל את הלילה ונכתב בחכמה גדולה שבזכותה גם הילדים וגם המבוגרים יכולים ליהנות כל כך מהיצירה הזאת. ב"נסיך הקטן" הלילה מועצם על ידי התרחשות העלילה במדבר, ומי כמונו שגרים במדבר יכולים לאשר שהעלטה פה היא מוחלטת "לא ניתן לראות אפילו את קצה האף", עד כדי כך חשוך בלילה במדבר. אסור לשכוח את הירח, "השמש של הלילה", המאיר את הדרך ועדיין משמר את החשיכה. בזכות הירח בלילה יש קסם, אם לא נראה דבר הרי שנשב בחושך ונרדם, אבל אם נראה משהו מבצבץ או צל משתקף, אז הדמיון שלנו יפעל וישא אותנו על כנפיו.

סיפור מעניין זה סיפור מעניין זה סיפור מעניין
ניתן לשים לב שכאשר הסיפורים מעניינים, הילדים שוכחים שהם מתרחשים בלילה או ביום, מה שמעניין אותם זו העלילה, הגיבורים שהם החברים החדשים שלהם. דמותו של הנסיך הקטן היא העיניים של הילדים על כל מה שמתרחש סביב, והטיס משמיע את קולם של המבוגרים, מה שמחזק את הקשר למציאות, זה חשוב ל"לא ילדים". מעניין שכל אחד מאיתנו מוצא את עצמו בספר הזה, כשאנחנו בני חמש וכשאנחנו בני חמישים, יצירה אחת לכל המשפחה.
בואו נחזור אל הלילה, טקסי השינה מוכרים לכולנו ואיזה מהנה לשבת בחיקם של אמא ואבא ולהאזין לסיפור האהוב עלינו ביותר, לדפדף בספר ולחוות דרך האיורים את המסופר. בכל בית יש ספרייה של אגדות והמבוגרים בוחרים לאילו אגדות לחשוף את ילדם. במה נבחר? בסיפור שאנחנו אהבנו ועדיין מעניין אותנו, אותו אחד שגם הקריאה המאה אלף בו תגלה לנו הבנות חדשות ומפתיעות. גם לבחירה הזאת לעיתים קרובות אנו לא מקדישים מחשבה ללילה או ליום, אלא להתרחשות, למוסר ההשכל.

מה יש בלילה הזה?
נשאל שוב – מה יש בלילה הזה שהוא מפחיד ומרחיק אותנו מחד, ומסקרן ומקרב אותנו אליו מאידך? כנראה שלא נצליח לענות על השאלה ובכל זאת נמשיך ליהנות מה"לא נודע". בחודש ספטמבר אנחנו זוכים לשני ביקורים מלכותיים, בנוסף לנחיתתו של "הנסיך הקטן" בתיאטרון דימונה החל מ 12/9, שישאר בכדור הארץ עד אשר יפגוש את כל המשפחות כולן, ישנו ביקור של מלכה, "מלכת השלג"! ההצגה הזאת מגיעה אלינו מתיאטרון באר שבע ותוצג בהיכל התרבות של דימונה ב 21/9 בשעה 17:30 כחלק מפסטיבל ימי תרבות, עליו נכתב בתחילת המגזין.

 

למכותבים שלנו זכות ראשונים לרכישת כרטיסים במסגרת ימי תרבות!
בתאריכים 15,19,20/9 כרטיס להצגה יעלה 20 ש"ח בלבד. הזמינו עכשיו.
להזמנת כרטיסים לנסיך הקטן בימי תרבות לחצו כאן

למועדים אחרים אנחנו דאגנו להטבות עבורכם:
קוד הטבה ל 5 כרטיסים בעלות 225 ש"ח סה"כ – 545
קוד הטבה ל 2 כרטיסים בעלות 100 ש"ח סה"כ – 250
להזמנת כרטיסים לחצו כאן

הירשמו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו את הניוזלטר שלנו אחת לחודש, עם עוד כתבות כמו זאת ועוד הרבה הפתעות ומבצעים למנויי הניוזלטר בלבד!

[x_subscribe form="3324"]
על המחבר

תיאטרון דימונה